Official

“Official” kelimesi İngilizce asıllı bir kelime olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “yer” yahut “iş” mealına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda patronaj ve hükümet davranışlerinde kullanılırdı.

Meyan Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak kucakin kullanılmaya mebdelandı. Bu görevliler, örneğin mutluluk daireleri yahut kiliselerde çeşitli davranışlerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişçok tanımlamak kucakin kullanılmaya mebdelandı. Günümüzde, “official” kelimesi ekseriya hükümet, spor yahut iş dünyası kabil resmi bir konumda kâin kişsonra yahut kurumları tanımlamak kucakin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, kelime resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişçok tanımlamak kucakin kullanılmaya mebdelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir